Home > Nyheder: Camilla Martin ny ambassadør for ASF-Dansk Folkehjælp

Camilla Martin ny ambassadør for ASF-Dansk Folkehjælp

12. maj 2010

Camilla Martin, én af landets største kvindelige sportsprofiler gennem tiderne, slutter sig nu til Dansk Folkehjælps ambassadørgruppe som rummer Mike Tramp, Mai-Britt Vingsøe, Stig Elling og en række andre frontløbere i dansk kultur- og erhvervsliv. Det bliver især organisationens frivillige sociale arbejde som får Camilla Martins fokus.

Der er nok at tage fat på
Camilla Martin betænkte sig ikke længe på at blive medlem af Dansk Folkehjælps ambassadør-gruppe. Hun har fulgt organisationens arbejde gennem mange år og følte at tiden var moden til at træde til. ”Dansk Folkehjælp har sat en række sociale initiativer i søen, som taler direkte til mit hjerte. Når forældre ikke har råd til at holde ferie eller jul, endsige købe julegaver til deres børn og et stigende antal ældre føler sig ensomme, så er det på tide at træde til og hjælpe på den måde man kan. For der er nok at tage fat på.” udtaler Camilla Martin.

Camilla Martin udtaler videre: ”Jeg er desuden nået til et tidspunkt i mit liv, hvor jeg ønsker at give lidt tilbage til samfundet, og det føler jeg bedst kan ske ved at give til dem, som eksempelvis herhjemme har det svært i dagligdagen. Når jeg har valgt Dansk Folkehjælp som den organisation, jeg ønsker at stå i spidsen for, så er det fordi organisationens sociale arbejde i Danmark har appelleret meget til mig, og fordi jeg ser nogle muligheder for at give min opbakning til organisationens arbejde”.

Rollemodellerne og de frivillige
Den nyslåede ambassadør brænder også for to andre af de områder, som Dansk Folkehjælp arbejder med, herunder at sætte fokus på det arbejde frivillige udfører i Dansk Folkehjælp. ”For deres arbejde gør en stor forskel for mange mennesker – ikke mindst dem, der har det rigtigt svært. Og så er der en særlig indsats i Dansk Folkehjælp som jeg har bemærket, det er integrationsprojektet Taking the Lead hvor unge indvandrere uddannes til rollemodeller. I min tid med badminton så jeg hvilken kæmpe opgave det var at få stævner og turneringer op at stå.. Et uvurdérligt stykke arbejde, som de mange frivillige, rundt om i landets foreninger især stod for.”

Profil: Camilla Martin:
ASF-Dansk Folkehjælp arbejder ud fra en målsætning om at have en bredt sammensat ambassadørgruppe, hvor de enkelte ambassadører med deres respektive netværk har de bedste forudsætning for at være fortalere for organisationen og arbejde for formålet.

Om Camilla Martin:
- Født 23-03-1974
- Gift og har to drenge: Lucas og Elias
- Tidligere professionel badmintonspiller:
- 3 x Europamester
- Verdensmester i 1999
- OL-sølvvinder i 2000 i Australien
- All England-mester i 2002
- 13 danske mesterskaber.
 

Nuværende job:
- Tv-vært på TV3 for fodboldprogrammet Onside

Dansk Folkehjælps nuværende ambassadørgruppe
- Musiker Mike Tramp
- Direktør Arbejdernes Landsbank Gert Jonassen
- Tidligere LO formand Hans Jensen
- Salgsdirektør Stig Elling
- TV-vært Mai-Britt Vingsøe Andersen
- Tidligere minister Ole Løvig Simonsen
- Skuespiller og sanger Kurt Ravn
- TV-vært Jakob Kjeldbjerg
- Dirigent Frans Rasmussen
- Direktør Christian Have
- Direktør Ernst Trillingsgaard
- Tidligere minister Helle Degn
- Tidligere underdirektør Torben C. Nilsson

Med venlig hilsen
ASF-Dansk Folkehjælp

For yderligere information kontakt venligst:
Ambassadør Camilla Martin: 51 21 22 23
Generalsekretær, Klaus Nørlem/ ASF-Dansk Folkehjælp: 2033 0939
Projektkoordinator, Christian Møller/ Have Kommunikation: 2624 0128/ 3325 2107