Klumme: Uligheden blomstrer i folkeskolen

Klumme: Uligheden blomstrer i folkeskolen

Af Mirka Mozer, generalsekretær

”Husk at overføre penge til klassekassen – der er stadigvæk fire, der mangler”. De fleste forældre er bekendt med opkrævningssedlen, der hænger i klassen, og de hyppige beskeder på Aula. Måske er det 50 kroner til det årlige julearrangement, 200 kroner til en udflugt eller et større beløb til rejsen i udskolingen. Flertallet tænker sandsynligvis ikke videre over det og swiper ubekymret beløb efter beløb gennem hele skoleåret.

I Dansk Folkehjælp arbejder vi for og med familier, for hvem det ofte er en daglig kamp at dække hverdagens basale omkostninger. Vi møder forældre, der gang på gang må sige nej til deres børn. Ikke fordi de ikke vil give deres unger de samme muligheder som andre, men fordi pengene ganske enkelt ikke rækker. For de familier er egenbetalingen en kilde til stress og ubehag. Det slår en ny undersøgelse fra Egmont Fonden fast. Her svarer over halvdelen af de adspurgte forældre f.eks., at egenbetaling i folkeskolen udfordrer deres økonomi. Og det er børnene, der betaler prisen.

Alle børn har en grundlovssikret ret til gratis undervisning. Men gratis undervisning er ikke det samme som et gratis skoleliv. I Danmark bryster vi os ellers af at have en folkeskole, hvor alle børn har lige muligheder, uanset hvor mange penge forældrene tjener.

Vi ved, at børn fra økonomisk trængte familier anstrenger sig for at skjule familiens økonomi og den indvirkning, det har på deres hverdag. De finder på undskyldninger for ikke at deltage og undgår situationer, hvor det bliver tydeligt, at de ikke har de samme muligheder. Det er et stort ansvar at bære på små skuldre, og det er svært at koncentrere sig om at lære, hvis man samtidig bruger energi på at bekymre sig om penge og om at passe ind.

Særligt i udskolingen bliver udfordringerne tydelige. Udgifterne til tøj, elektronik, transport og sociale fællesskaber vokser, samtidig med at det bliver endnu vigtigere for de unge at være en del af slænget. Derfor har vi i Dansk Folkehjælp etableret Udskolingshjælp, som i første omgang er en særlig håndsrækning til familier på Lolland og Falster. Her kan økonomisk trængte familier søge om en økonomisk hjælp på 3.000 kroner til deres børn i udskolingen, så de får bedre muligheder for at komme godt gennem de sidste skoleår.

Udskolingshjælp handler ikke kun om penge. Det handler også om at give de unge ro til at lære, mod til at deltage og tro på, at de har en fremtid med uddannelse og fællesskaber. Og selvom vi i Dansk Folkehjælp bl.a. er til for at hjælpe, bør det give anledning til eftertanke, at der overhovedet er brug for en indsats som udskolingshjælp. I et land som Danmark bør vi ikke acceptere, at børns deltagelse i skolens fællesskaber afhænger af forældrenes pengepung. Det skylder vi de 48.600 børn, der vokser op i fattigdom, og hvoraf en alt for stor del oplever at stå uden for skolens og fritidslivets fællesskaber. 

DEL

SENESTE NYT

Klumme: Uligheden blomstrer i folkeskolen

Af Mirka Mozer, generalsekretær ”Husk at overføre penge til klassekassen – der er stadigvæk fire, der mangler”. De fleste forældre er bekendt med opkrævningssedlen, der hænger i klassen, og de hyppige beskeder på Aula. Måske er det 50 kroner til det årlige julearrangement, 200 kroner til en udflugt eller et

LÆS MERE »

Annika Aakjær bliver ambassadør for Dansk Folkehjælps Julehjælp

Organisationen Dansk Folkehjælp har indgået et samarbejde med musiker, sangskriver og skuespiller Annika Aakjær om at blive ambassadør for årets Julehjælp. Dansk Folkehjælp uddeler hvert år Julehjælp til titusindvis af fattige børnefamilier. Annika Aakjær skal være ambassadør sammen med forfatter og debattør Knud Romer, der har været ambassadør for Dansk

LÆS MERE »

Danmark er ved at knække – de unge betaler prisen

Af Mirka Mozer, generalsekretær Dansk Folkehjælp og Laust Leth Gregersen, politisk chef Oxfam IBIS Ulighed var med rette et stort tema under forårets valgkamp. Vi befinder os midt i en ulighedskrise herhjemme, som vi håber, at regeringen vil prioritere at bekæmpe i det kommende folketingsår. Når uligheden vokser, stiger mistilliden

LÆS MERE »

Forsker og forfatter bliver Årets Folkehjælper

Dansk Folkehjælp udpeger Årets Folkehjælper 2026: Prisen går til økonom, forsker og forfatter, Birthe Larsen, for hendes markante bidrag til debatten om økonomisk ulighed og social mobilitet. Hvert år uddeler Dansk Folkehjælps organisationsbestyrelse prisen som Årets Folkehjælper til et menneske, som har ydet et helt særligt bidrag inden for organisationens

LÆS MERE »

Klumme: Har vi råd til at spare på frivilligheden?

Klummen er bragt i Lolland-Falsters Folketidende d. 5/09 2026 Af Mirka Mozer, generalsekretær i Dansk Folkehjælp Det kommer næppe bag på nogen, at Lolland Kommune står midt i en alvorlig budgetkrise. Og selvom byrådet først vedtager det endelige budget i oktober, så vidner kommunens sparekatalog om besparelser, som rammer både

LÆS MERE »

Feriefrivillig i tre årtier

I mere end 30 år har Brian Nielsen været frivillig på Dansk Folkehjælps ferieophold. Hvert år oplever han, hvordan en uges ferie kan give børn og voksne nye minder, stærkere relationer og et tiltrængt pusterum fra en svær hverdag. Da Brian Nielsen meldte sig som frivillig tilbage i 1995, vidste

LÆS MERE »